mjk
03 آذر 1401 - 09:10

خسارت ریزگردها به جنگل‌های بلوط/ بخشی از جنگل‌های زاگرس از بین رفت

رئیس سازمان مدیریت بحران با اشاره به خسارت ریزگردها به جنگل‌های بلوط کشور گفت: بخشی از جنگل‌های زاگرس از بین رفته که باید ما بتوانیم این گنجینه عظیم را حفظ کنیم.

- اخبار استانها -به گزارش خبرگزاری تسنیم از   پلدختر، محمدحسن نامی شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای اداری  این شهرستان که در سالن جلسات بخشداری معمولان برگزار شد با بیان اینکه 64 سانحه انسانی و مخاطره طبیعی که در دنیا به وقوع پیوسته در کشور ما رخ داده است، اظهار داشت: سیلاب، زلزله، ریزگرد، آتش سوزی،  فرونشست‌ زمین، خشکسالی، سرمازدگی،  زمین لغزش و رانش زمین در کشور ما به وقوع پیوسته است.

خبرگزاری تسنیمپلدختر،،وی با بیان اینکه به سبب تغییراتی که بشر در اقلیم جغرافیا و جو زمین ایجاد کرده هر روز ما باید انتظار مخاطرات طبیعی بیشتری را داشته باشیم افزود: باید انتظار وجود بارندگی‌های بی موقع، نزول بارندگی زیاد و غیرقابل انتظار مثل توده مونسون و حتی زمین لرزه‌ را دسته باشیم .

معاون وزیر کشور با بیان اینکه بیش از دو سوم کشور ما بر روی گسل قرار دارد عنوان کرد: از بهمن سال 1400 تا اول مهرماه سال 1401 چهار هزار و 322 زمین لرزه در کشور به وقوع پیوسته است.

وی با اشاره به وجود ریزگردها در کشور بیان کرد: برخی کشورهای همسایه با بستن سرشاخه‌های رودخانه‌ها مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده‌اند هر چند ما به طور مستقیم از آب این رودخانه بهره‌ای نمی‌بریم اما بستن آنها سالانه میلیاردها تومان به کشور خسارت وارد می‌کند.

نامی به وجود هشت کانون ریزگرد در کشور عراق، چهار کانون ریزگرد در عربستان، یک کانون کویت، یک کانون اردن، یک کانون در سوریه اشاره کرد و گفت: ما از هشت کانون  ریزگردی که در کشور عراق قرار دارد  تاثیر پذیر هستیم  میلیاردها دلار به اقتصاد کشور ما آسیب وارد می‌کنند و احتمال دارد در آینده این خسارات بیشتر شود.

وی با اشاره به خسارت ریزگردها به جنگل‌های بلوط کشور تصریح کرد: بخشی از جنگل‌های زاگرس از بین رفته که باید ما بتوانیم این گنجینه عظیم را حفظ کنیم.

وی با اشاره به زلزله بم و خسارات جانی و مالی آن افزود: ساخت و سازها باید با تفکر ساخت و نگاه مهندسی بهتر ساخته شود تا در زلزله‌ها خسارات کمتری را شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه باید نگاهمان پیشگیرانه باشد عنوان کرد: در سفر به پلدختر مشکلات را دیدیم و تلاش می‌کنیم با پیدا کردن راهکار و تزریق بودجه این مشکلات را برطرف کنیم.

نامی با بیان اینکه باید از امکانات استانی و از ظرفیت بسیج و سپاه در اصلاح مسیر رودخانه کشکان استفاده شود گفت:تمام تلاشمان را انجام می دهیم که شرمنده مردم پلدختر نشویم.

انتهای پیام/646/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 876554