mjk
28 آبان 1401 - 10:50

تصمیم جمهوریخواهان برای تحقیق از معاملات تجاری خانواده بایدن

جمهوریخواهان مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کردند قصد دارند درباره معاملات تجاری جو بایدن و خانواده اش تحقیق کنند.

جمهوریخواهان پس از قطعی کردن پیروزی خود در بدست گرفتن کنترل مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کردند قصد دارند پس از تشکیل مجلس جدید، درباره معاملات تجاری جو بایدن و خانواده اش تحقیق کنند.

به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، جیمز کومر، نماینده جمهوریخواه ایالت کنتاکی در این خصوص گفت: می‌خواهم به صراحت بگویم که این تحقیق از جو بایدن است. تمرکز این کمیته در کنگره بعدی، همین مسئله خواهد بود.

وی که قرار است رئیس کمیته نظارت در مجلس نمایندگان آمریکا شود، تاکید کرد: تمرکز خود را روی سوابق بانکی معطوف می‌دارد که با عنوان گزارش فعالیت‌های مشکوک در نهاد‌های مالی شناخته می‌شود و طبق گزارش‌ها با تراکنش‌های مالی اعضای خانواده بایدن در ارتباط است.

کومر گفت: بانک‌ها پرچم قرمز را برای صاحبان حساب‌هایی بالا بردند که فعالیت مشکوک یا غیرقانونی داشته اند.

جیم جردن، نماینده حزب جمهوریخواه که قرار است ریاست کمیته قضایی مجلس نمایندگان بعدی را در دست بگیرد، گفت: برنامه‌هایی برای تحقیق از وزارت دادگستری و پلیس فدرال امریکا (اف بی آی) در دست دارد.

وی گفت: ما برمبنای این حقیقت که بیش از چهارده افشاگر سراغ ما آمده اند، قصد داریم موضوعات سیاسی را در وزارت دادگستری بررسی کنیم.

تحقیق درباره هانتر بایدن، پسر جو بایدن یکی از تحقیقات مهمی است که جمهوریخواهان وعده اش را می‌دهند. در واقع این تحقیق چیزی است که آن‌ها حتی ازسال ۲۰۱۹ وقتی رئیس جمهور بایدن فقط یک نامزد انتخاباتی بود، درباره اش صحبت می‌کردند. در آن زمان دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا به رئیس جمهور اوکراین فشار وارد کرده بود تا درباره هانتر بایدن - که در اوکراین داد و ستد‌های تجاری داشت - تحقیق کند. این اتفاق در جریان یک تماس تلفنی (بین روسای جمهور وقت آمریکا و اوکراین) درباره ارسال کمک به اوکراین مطرح شده بود.

اما مسئله این است که در نظرسنجی جدید «پیو» که در جریان انتخابات میاندوره‌ای برگزار شد، آمریکایی‌ها تحقیق درباره هانتر بایدن را در ردیف اولویت هفدهم خود قرار دادند! اما با این وجود جمهوریخواهان همچنان با تمام قدرت برای این استیضاح حرکت می‌کنند. آن‌ها همزمان که دارند برای بدست گرفتن کنترل مجلس نمایندگان آمریکا آماده می‌شوند یک بازی بزرگ قدرت را شروع کرده اند. این درحالی است که دموکرات‌ها تلاش می‌کنند به حرکت بعدی شان در کنگره فکر کنند. نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان اعلام کرد از منصب رهبری در حزب دموکرات کناره گیری می‌کند.

جیمز کومر با هدف کسب اطلاعات بیشتر برای تحقیقات حزب جمهوریخواه، نامه‌هایی را ارسال کرده است. وی خواستار دریافت گزارش وزارت خزانه داری درباره فعالیت‌های بانکی مشکوک، شده است. وی همچنین اطلاعات درباره اقدام هانتر بایدن به فروش آثار هنری در یک گالری را خواستار شده است. همچنین خواستار دریافت ارتباطات و تماس با شریک تجاری سابق هانتر بایدن شده است تا مسائل مالی، مالیاتی و بدهی‌ها هانتر بایدن و جوبایدن دست یابد. رئیس جمهور (جو بایدن) بار‌ها تکرار کرده است که معاملات خارجی پسرش در خارج از کشور هیچ ربطی به او ندارد.

سخنگوی دفتر مشاور کاخ سفید اعلامیه روز پنج شنبه (جمهوریخواهان برای تحقیق از بایدن) را انتقام سیاسی توصیف کرد و گفت اولویت ارشد جمهوریخواهان این است که با انگیزه‌های سیاسی رئیس جمهور را هدف حملات خود قرار دهند.

باشگاه خبرنگاران جوانبین‌المللاروپا و آمریکا

شناسه خبر: 864742